Рекорден извоз на британските автомобили

Од:

 Велика Британија во 2012 година извезе 1,2 милиони автомобили, најмногу во долгогодишната историја, соопшти денеска Британската асоцијација за производство и продажба на возила.

dobivaj vesti na viber

Асоцијацијата наведува дека извозот минатата година бил за осум проценти поголем од претходната година. Вкупно се произведени 1,6 милиони возила (најмногу од 2008 година) или за 15 отсто повеќе од минатата година.

Иако 80 проценти од автомобилите произведени во Велика Британија се наменети за извоз, производството беше поттикнато и од големата побарувачка на домашниот пазар.

Во Велика Британија има осум големи фабрики за автомобили и сите се во сопственост на странски компании.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Премиера на целосно новата Toyota bZ4X

Ана Ололовска

Премиера: Новата Opel Astra пристигна во Македонија

Ана Ололовска

Peugeot и Opel доминантни со своите гами на електрични и plug-in хибридни возила

Ана Ололовска

Новото лице на новиот ŠKODA KAROQ е тука!

Ана Ололовска

Јорк му ја одзеде титулата почесен граѓанин на принцот Ендрју

Ана Ололовска

Поскапувањето го натера секој трет Германец да престане да вози, некои почнаа и да крадат гориво

А1он