Првиот човек на Регулаторна на „тапет“ пред пратениците

Од:

Димитар Петров, претседателот  на Регулаторната комисија за енергетика, денеска е на тапет пред пратениците.Опозицијата обвинува дека  Димитар Петров е  човек кој на позицијата дојде директно од општинскиот комитет на ВМРО – ДПМНЕ во Кратово.

Пратеничката група на СДСМ и опозициските партнери  поднесоа интерпелација за Петров откако Владата не одговори на барањето на опозицијата за разрешување на сите членови на Регулаторната комисија, поради постојаните поскапувања на струјата и на горивата.

Според СДСМ, Регулаторната комисија со одлуките за поскапување на струјата и на бензините ја предизвикала инфлаторната спирала, така што секојдневно растат цените на основните животни продукти. Регулаторната комисија ги носи одлуките по нарачка на Владата, обвинува опозицијата.

Прашуваат зошто кај нас како во Србија не се врати  евтината дневна тарифа за струјата, како во Франција не се намалат  цените на бензините.

Од ВМРО-ДПМНЕ пак велат дека цената на нафтените деривати е директно поврзана со цената на енергенсите на светските пазари.

Од владејачката партија посочуваат  дека продажбата на ЕСМ е извршена во времето на СДСМ.

Расправата за интерпелацијата треба да заврши на полноќ.

Би можело да ве интересира

Од понеделник средба на Работната група за Законот за ЈО

Ана Ололовска

Законот за ЈО без договор оди во Собрание

Ана Ололовска

Седници на Буџетскиот совет и собраниската Комисија за здравство

Ана Ололовска

Донесени законите за основно образование и за наставници и стручни соработници во основните и средни училишта

Ана Ололовска

Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ бара прераспределба на комисиите и учеството во работните тела на Собранието

Ана Ололовска

Последна пленарна седница пред летната собраниска пауза

Ана Ололовска

1 comment

Александар 01/11/2012 - 11:56 at 11:56

Регулаторна уште пред нова година посочи дека има проблеми со измените на законот за енергетика и дека има недоречености. (може да се проверат архивите)

Значи они први се изјаснија дека ќе имаме поскапувања, но тогаш никој не реагираше. Човекот си ја тера добро работата, барем од тоа што излегува во јавност.
Ако барате Вештерки, тогаш барајте ги во парламентот.

Reply

Leave a Comment

1 + 2 =