regulatorna

Економија

Бислимоски: Без 200 денари за мрежарина, граѓаните ќе имаа поскапи прв блок и евтина тарифа за 15 отсто

Орце Костов
Нема никакви екстра профити за компаниите кои ги снабдуваат со електрична енергија домаќинствата на регулираниот пазар ниту пак се оштетени потровачите, одговори првиот човек на
Економија

Плаќаме 33% поскап дизел, а се уште возимe најевтино на Балканот: Кои се цените на горивата во регионот

Орце Костов
Граѓаните се уште го паметат шокот од почетокот на март 2022 година кога за само неколку дена цените на горивата скокнаа за 20 денари и
Економија

Регулаторна ја одзеде лиценцата на БЕГ

А1он
Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија (РКЕ) донесе Одлука со која престанува да важи Одлуката за издавање на лиценца за
Економија

Бислимоски теши, ама ни сам не знае дали резервите на нафтените компании се полни

Наместо одговори на прашања што треба да покажат дали си ја вршат работата за која се платени, претседателот на Регулаторната комисија, Марко Бислимоски, се расправа
Македонија

Именувани претседател и тројца членови на Регулаторната комисија за енергетика

А1он
Пратениците во Собранието денеска на 50. седница ги изгласа претседателот и тројца членови на Регулаторната комисија за енергетика. Опозицијата гласаше против предлозите, спорејќи ја незвисноста
Македонија

(ВИДЕО) Шилегов: ВМРО-ДПМНЕ е во тотален хаос – назначија двајца претседстели на Регулаторна

А1он
„Се наоѓаме пред нерегуларната Регулаторна Комисија за енергетика. Нерегуларна затоа што спротивно на Законот за енергетика оваа комисија има двајца претседатели, назначени од власта во заминување. Ова е
Економија

СДСМ: Регулаторна да ја намали цената на парното од Топлификација за 30 проценти инаку ќе одговараат

А1он
Бараме да се намали цената на парното за 30 проценти! Ова барање се однесува на цената на парното за потрошувачите на топлинска енергија преку ЕЛЕМ
Економија

Регулаторна: Не мора Макпетрол, конкуренцијата ќе го снабдува пазарот со нафта

А1он
Регулаторна комисија се огласи во врска со случајот со Макпетрол: Пазарот со нафта и нафтени деривати, е дефиниран со Законот за енергетика, како и другите
Македонија

Протест пред регулаторна комисија за енергетика

А1он
Исклучените граѓани од системот за парно греење денеска протеситраа пред Регулаторната комисија за енергетика, објави „Фокус“. Тие најавија дека правдата ќе ја бараат во судот
Економија

Парно може да има и по 21 часот ако не влијае на цената

А1он
Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) го одби барањето од Балкан енерџи груп (БЕГ) за два часа да се продолжи периодот за греење во Скопје, бидејќи со тоа