Повторно е вклучен Блок 2 од РЕК Битола

Од:

Блок 2 на РЕК Битола е вратен на мрежа утрово во 9:53 часот.

Од РЕК Битола соопштија дека постројката е повторно ставена во фунција по завршување на активностите за нега и санација.

– Согласно планот за производство на АД ЕСМ, РЕК Битола продолжува со работа со полн капацитет, односно со трите блока, се вели во соопштението.

Активностите за санација на постројката се одвиваа во изминатите две недели.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: СДС и ДУИ го уништија РЕК- со набавка и користење на несоодветен увезен јаглен оштетиле блок во комбинатот

ЕСМ оствари добивка од 41 милион евра за 2022 година

Орце Костов

(ВИДЕО) Талевски: Десет дена молк по тешката хаварија на БЛОК 3

Ана Ололовска

Блок 3 на РЕК Битола попладнево ќе биде исклучен од дистрибутивната мрежа

Блок 2 на РЕК Битола исклучен во следните две недели

ЕСМ: Блок 1 на РЕК Битола исклучен од мрежа