Постигнат договор со винариите: 10 денари за Смедервка и 12 денари за Вранец

Од:

Денеска, во просториите на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, министерот Арјанит Хоџа одржа состанок со претстaвници на винарските визби.

„После дваипол часа преговори, постигнат е договор откупната цена за Смедервка да изнесува 10 денари и 12 денари за Вранец. На сите лозари кои предале грозје под овие цени, разликата ќе им биде надокнадена од страна на винариите. Корекцијата на цените ќе стапи на сила веднаш, уште од вечерва. Истотака, министерот Хоџа го реафирмираше ставот дека ќе продолжи дополнителната мерка од 2 денари директно за лозарите. Откупот ќе продолжи да тече непречено. Очекуваме за една недела да имаме поголем откуп со што ќе се направи првичен пресек на откупените количини“, информираат од Министерстворо за земјоделство, шумарство и водостопанство.

Министерот во договор со винариите ветил дека ќе се откупи целата количина на произведено грозје и нема да остане ниту еден килограм неоткупен.

Би можело да ве интересира

Бектеши, Матиќ и Кумбаро договорија развој на Вински патишта во Отворен Балкан

Саемот на вино во Белград можност за нови пазари за албанските производители

А1он

СДСМ: Промоција на македонските вина, храна и туризам преку Отворен Балкан

СДСМ: Рекордна поддршка за лозарите, откупни цени поголеми за 30 отсто

Горан Наумовски

СДСМ: Историско зголемување на цената за откуп на грозјето за 30%

Николовски: Историска поддршка за малите винарии, прифатено 61 барање за грантот до 10.000 евра

Ана Ололовска