Од полноќ стапува на сила забраната за увоз на руски јаглен во ЕУ

Од:

Со завршувањето на преодниот период, стапи на сила пакетот санкции што земјите од ЕУ го усвоија во април, а кој вклучува забрана за увоз на јаглен од Русија.

Така, се забранува купување, увоз или трансфер во ЕУ на јаглен и други цврсти фосилни горива со потекло или извезени од Русија, во вредност од осум милијарди евра годишно.

Првата од енергетските санкции на ЕУ против Русија беше забраната за купување јаглен. Забраната за увоз на нафта од Русија се очекува да стапи на сила во декември.

Русија беше земјата која испорача најмногу јаглен до земјите на ЕУ, околу 25 отсто од нејзиниот извоз на јаглен беше во Европа.

Од друга страна, земјите од ЕУ добија 45 отсто од вкупниот увоз на јаглен и 70 отсто од термичкиот јаглен што се користи за производство на електрична енергија од Русија.

Според податоците на руското Министерство за енергетика, Русија во 2021 година на ЕУ и продаде 48,7 милиони тони јаглен, пренесе Танјуг.

Би можело да ве интересира

Германска компанија до 2030 ќе ги затвори сите електроцентрали на јаглен

А1он

Момировиќ: Заробени над милион тони јаглен во Бугарија поради прекин на пловидбата на Дунав

На полноќ во ЕУ стапува во сила забраната за увоз на руски јаглен

Јовановиќ: Нашите политичари ќе се сетат на зимата по летните одмори

Орце Костов

Ковачевски: Потрошивме 55 милиони евра за досегашните испораки на мазут и јаглен од Грција и Албанија

Орце Костов

Германија ќе престане да купува руски јаглен на 1. август, нафта на 31. декември

Катерина Ѓуровски