На полноќ во ЕУ стапува во сила забраната за увоз на руски јаглен

Од:

Од денеска стапува на сила целосната забрана за купување руски јаглен. Мерката беше одобрена како дел од четвртиот пакет санкции усвоени во април против Русија поради војната во Украина.

dobivaj vesti na viber

Друга забрана за увоз од Русија треба да се имплементира подоцна оваа година – делумно ембарго на нафта.

Испораките од Русија ќе бидат заменети со оние од Северна Америка, Јужна Африка, Колумбија, Австралија и Казахстан. Станува збор за значителни количини, бидејќи 70 отсто од увезениот јаглен во Европа доаѓа од санкционираната земја.

Ембаргото влијае на 22,6 отсто од целиот руски извоз на јаглен за 2021 година (8 милијарди евра годишно). Русија пренасочи дел од протокот – со значителен попуст од 30-50 отсто – кон Индија и Турција. Извозот во Индија, на пример, се зголеми за 25 отсто во мај 2022 година во споредба со истиот месец во 2021 година.

Во неколку месеци помеѓу гласањето за ембаргото и неговото стапување во сила, забележан е пораст на увозот во земји како Холандија, Германија, Италија, Шпанија и Белгија. Исто така од денеска истата забрана стапува на сила и во Велика Британија.

Би можело да ве интересира

Руската Дума в четврток би можела да расправа за анексијата на окупираните украински територии

Втор ден референдуми на четири украински територии

(ВИДЕО) Грабар-Китаровиќ: Путин би избрал да умре, но нема да признае пораз

Катерина Павлова-Николовска

Путин не блефира за нуклеарното оружје вели Борел

Катерина Павлова-Николовска

Една жртва и седуммина ранети во рускиот напад на Запорожје

Катерина Павлова-Николовска

Србија нема да гласа за исклучување на Русија од Советот за безбедност