Германска компанија до 2030 ќе ги затвори сите електроцентрали на јаглен

Од:

Германската енергетска компанија „RWE“ денеска соопшти дека има намера до 2030 година односно осум години пред планираното да прекине со користењето јаглен за производство на електрична енергија.

dobivaj vesti na viber

„Ќе го завршиме производството на електрична енергија од јаглен до 2030 година, односно двојно побрзо од предвиденото“, изјави пред медиумите директорот на „RWE“ Маркус Кребер.

Министерот за економија Роберт Хабек истакна дека на тој начин ќе се заштеди емисија на 280 милиони тони јаглерод диоксид.

Меѓутоа, светските агенции потсетуваат дека соочена со енергетската криза во Европа по драстичното намалување на испораките руски гас, компанијата „RWE“ најави привремено зголемување на употребата на лигнит и на кафеав јаглен, што се големи загадувачи.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Германските пратеници се жалат: Ладно ни е, не може да се загрееме

А1он

Шефот на НАТО ја пофали германската поддршка за Украина пред средбата во Букурешт

Ана Ололовска

Анкета: Повеќето Германци не ја сакаат повторно Ангела Меркел

Ана Ололовска

Берлин го менува законодавството заради полесно добивање германско државјанство

Речиси две третини од Германците трошат помалку поради рекордната инфлација

А1он

Бундесбанк: Германското стопанство зимава ќе влезе во рецесија

А1он