На тендер ќе се бира економски оператор за „зелената нафта“

Од:

По вчерашното усвојување на Уредбата со која се регулира исплатата на планираната поддршка од 200 милиони денари за „зелената нафта“, процесот е целосно откочен и може да се пристапи кон избор на економски оператор преку кој земјоделците ќе набавуваат субвенционирано гориво, изјави денеска директорот на Платежната агенција, Николче Бабовски.

Пред настанот по повод новиот проект во земјоделството вреден 700.000 евра, Бабовски изјави дека изборот на операторот ќе биде јавен и максимално транспарентен.

На земјоделците годинава трошоците за нафтата ќе им бидат покриени 30 отсто, но ситуацијата внимателно ќе се следи за да може да достигне 50 проценти, како што е предвидено во Законот.

„Мораме да ја завршиме тендерската постапка, да се одбере соодветен економски оператор и потоа земјоделците да добијат „зелени“ картички, како што ветивме. Со картичките ќе можат да купат гориво за механизацијата,“ објасни директорот.

Според ресорниот министер Љупчо Николовски, со спроведувањето на „зелената нафта“ воопшто не се доцни. Напротив, испочитувани се сите рокови и што е најважно, како што рече, сите законски прописи.

„За „зелената нафта“ воопшто не се чекаше. Ако добро се прочита програмата на Владата може лесно да се констатира дека се следи секој дефиниран чекор. Работата беше макотрпна, посебно во делот на дефинирањето на методологијата за исплата на средствата, како и во делот на креирањето на законската основа. Се работи за пари на граѓаните. Мора да бидеме одговорни за трошењето на секој денари, а не па за 200 милиони денари“, потенцира Николовски.

Од оваа година, подвлече, 55.000 земјоделски стопанства ќе добијат мерка за која се зборуваше десет години, но дури сега се реализира. „Зелената нафта“ значително ќе ги намали производните трошоци и ќе овозможи финален производ со дополнителна вредност, а тоа ќе значи и поголема конкуреннтост.

Тој откри дека во процесот на подготовка, разгледувани биле два концепта за исплата на поддршката: едниот со отворање нови трансакциски картички во соодветни банки, а другиот, сега веќе усвоен, набавка на гориво преку економски оператор. Првиот концепт бил веднаш исклучен откако се увидело дека ќе значи дополнителни трошоци за земјоделците.

„Го избегнавме моментот земјоделците да отвораат нови сметки во банка. Навистина беше потребно време да се изработи концептот, да се направат сите анализи и да се утврди методологијата“, нагласи Николовски.

Би можело да ве интересира

Лосос, фаширана шницла и тулумби за Армијата: Министерството ќе плати шест милиони евра за ручеци

Орце Костов

Фирма за облека основана на 31 јануари доби тендер од Општина Охрид за набавка на цвеќиња

Александар Тодески

Општини за еднодневен престој на куче во прифатилиште плаќале за 244 отсто повеќе од просечната цена

Орце Костов

Јајца Л класа, суџук, пудинг од чоколадо: Што ќе се јаде во охридскиот затвор годинава

ВМРО-ДПМНЕ: Власта пред заминување сака да ги наполни куферите со пари од тендери

А1он

Бесими: Не е реално да се очекува нов тендер за Чебрен пред избори

Орце Костов