Можно е ЕУ да се откаже од ограничување на цената на рускиот гас

Од:

Министрите за енергетика на земјите-членки на Европска Унија на 30 септември ќе имаат вонреден состанок, на кој ќе се обидат да договорат мерки за стопирање на цените на енергенсите.

dobivaj vesti na viber

– Тоа што го почнавме минатата недела, ќе го завршиме на 30 септември. Штотуку свикав уште еден вонреден состанок на министрите за енергетика за да разговараме за предлозите на Комисијата за намалување на цените на енергијата, објави чешкиот министер за индустрија и трговија Јозеф Сикела на Твитер.

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен утре пред Европски парламент, ќе ги објави предлози за мерки за запирање и намалување на цените на енергијата.

Во предлозите на Лајен не се споменува ограничување на цената за увоз на гас ниту од Русија, ниту од други земји, а исто така не е спомната ниту програма за поддршка на ликвидноста на енергетските компании за да им се помогне да се соочат со нестабилноста на пазарот.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

САД одговори на обвинувањата од Европската унија: Не ја креваме цената на гасот

Газпром нема да ја прекине испораката на гас за Молдавија

А1он

Евростат: Од почетокот на година речиси двојно намален европскиот увоз на енергија од Русија

Ана Ололовска

Русија се закани дека ќе ја намали испораката на гас за Европа следната недела

Горан Наумовски

Блешке: Германските складишта за гас би можеле да достигнат ниво поголемо од 100 проценти

Обезбеден гас за до крајот на месецот за топланите Исток и Запад