Македонија ќе добие српски гас

Од:

Владата на Србија ја измени Одлуката за привремена забрана за извоз и извоз на природен гас, со што гасот сепак ќе може да се извезува во Северна Македонија.

Одлуката е сменета три дена по нејзиното донесување, на 20 октомври.

Привремената забрана за извоз и извоз е воведена со цел да се спречи заканата од критичен недостиг предизвикан од глобалното нарушување на енергетскиот пазар, пренесува Танјуг.

Би можело да ве интересира

Руски гас преку Украина: Дневни испораки од 35,5 милиони кубни метри

А1он

Складиштата за гас во ЕУ исполнети до 84 проценти

А1он

Газпром: Извозот на руски гас надвор од поранешниот советски блок падна за 45,5 отсто во 2022 година

Велика Британија целосно го прекина увозот на руски течен гас

Извозот на руски гас во Европа на најниско ниво во постсоветскиот период

Ана Ололовска

Цените на гасот на берзите во Европа првпат паднаа под 850 долари за илјада кубни метри

Ана Ололовска