Лукаревска на средба со жени-претприемачки од Асоцијацијата на бизнис жени

Од:

Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска денеска на отворено во паркот Жена Борец одржа работна средба со жени претприемачи – претставнички од Асоцијацијата на бизнис жени.

На средбата, како што информираат УЈП, се разговарало за претприемништвото во услови на пандемијата предизвикана од вирусот Ковид-19, донесените и спроведените мерки за финансиска поддршка на компаниите погодени од здравствено економската криза како и сервисирање на обврските кон УЈП во услови на кризата.

-Давањето поддршката за јакнењето на женското претприемништво е клучна во создавање на општество со родова еднаквост. Управата за јавни приходи е партнер на бизнис секторот и секогаш дава поддршка на сите кои започнале бизнис и обезбедиле работни места во Република Северна Македонија, стои во соопштението.

Би можело да ве интересира

Објавена листата на фирми што зеле државна помош, а не им платиле на работниците

А1он

Фирмите побарале и добиле пари од државата, вработените не ги добиле платите, испратени опомени

Ана Ололовска

Над 700 фирми добиле поддршка од државата за исплата на плата, но не ги дале парите на вработените

Ана Ололовска

УЈП: Од 12 јуни повратот на ДДВ раздвоен, за домашни 20, за странски 10 отсто, можни промени во пресметката за второто тримесечје

Ана Ололовска

УЈП: 55.000 работодавачи ја искористиле финансиската поддршка за исплата на плати

А1он

Се заокружи второто тримесечје на Мој ДДВ за 2020, исплатата ќе се врши во август

Ана Ололовска