Лагард: Влијанието на епидемијата врз економијата слично на финансиската криза од 2008

Од:

Претседателката на Европска централна банка, Кристин Лагард ги предупреди европските лидери дека влијанието на новиот коронавирус врз економијата може да биде ист како финансиската криза во 2008 година.

dobivaj vesti na viber

Според извори од кабинетот на Лагард, претседателката одржала состанок со европските лидери, на кој ги известила дека мора брзо да реагираат на новата ситуација, јави Блумберг.

Банката на Англија денеска направи неочекуван потег, со тоа што ја намали референтната каматна стапка за половина процент, од 0.75 на 0.25 отсто, што претставува најрадикално намалување од март 2009 година.

Би можело да ве интересира

СЗО очекува „високи нивоа“ на Ковид-19 во текот на летото

А1он

На грчките острови Миконос и Милос позитивни над 50 отсто од направените тестови за Ковид-19

А1он

Во Албанија 550 нови случаи со Ковид-19, највисок број во последните три месеци

А1он

Над 20.000 нови случаи на Ковид-19 во Грција

А1он

ЕУ ја продолжи употребата на сертификатот за Ковид-19 до јуни 2023 година

Ана Ололовска

Кина ги преполови карантинските денови за патниците кои пристигнуваат од странство

Ана Ололовска