„Јужниот тек“ ќе ја заобиколи Хрватска

Од:

Потпретседателот на Гаспром Александар Медведев потврди дека гасоводот „Јужен тек“ нема да проаѓа низ Хрватска. Медведев и официјално ја разреши дилемата при потпишувањето на договорот за изградба на договорот со Унгарија.

„Одлуката за изградба на гасоводот низ Унгарија сега е конечна. Постоеше опција еден крак од гасоводот да поминува низ Хратска, но од тој план се откажавме, така што транзитот на плин нема да проаѓа низ таа земја“, рече Медведев.

Ова е официјална потврда на она што беше јасно уште на почетокот на оваа недела, по потпишувањето на договорот помеѓу Гаспром и Србија.

Тогаш беше претставена трасата на гасоводот чија изградба треба да почне уште во декември, а беше јасно дека гасоводот од Србија кај Суботица ќе премине во Унгарија.

Хрвтаскиот претседател Иво Јосиповиќ рече дека му е жал поради тоа што Хрвтаска не ги зајакнала енономските врски со Русија и додаде дека е време официјален Загреб да се праша каде погрешил.

„Во изминативе години повеќе пати имавме погрешна и лоша позиција во однос на руските инвеститори, па тоа е сега сигурно цената што ќе мора да ја платиме“, изјави Јосиповиќ.

Би можело да ве интересира

Рот: Гасоводот може да биде средство за политички притисок врз Русија

Ана Ололовска

Европа повлече 62,6 отсто од гасот наполнет летото во подземните складишта

Ана Ололовска

Блинкен вели дека Германија треба да го запре гасоводот ако Русија ја нападне Украина

А1он

Блумберг: Европа во следните два месеца може да остане без гас

Ана Ололовска

Берзанската цена на гасот е стабилна на околу 1.200 долари за илјада кубни метри

Ана Ололовска

Со заем од ЕИБ ќе се реализира гасоводот од грчката граница до Неготино

Leave a Comment

14 − 4 =