Експлодираше гасовод во регионот на Харков

Од:

Експлодираше гасовод во областа Харков во источна Украина, предизвикувајќи пожар, соопшти денеска Регионалната воена управа на Харков.

„Инцидентот нема никаква врска со руските напади. Нема жртви. Властите ги утврдуваат околностите и деталите за инцидентот“, се вели во соопштението, пренесува Укринформ.

Снимките од пожарот беа објавени на каналите Телеграм, а според очевидци, огнената колона достигнала 50-70 метри.

Би можело да ве интересира

Ројтерс: Путин е подготвен да стави крај на војната во Украина, но има услов за тоа

Загриженост во Киев: Русија најде решение за моќното оружје на Украина

Горан Наумовски

Двајца цивили загинаа во украинскиот ракетен напад на Крим

Во рускиот воздушен напад врз Харков, најмалку 10 лица се ранети

Горан Наумовски

Загина еден од најдобрите украински пилоти

Буданов: Ситуацијата во регионот Харков станува критична за вооружените сили на Уркаина