Јунајдет Груп го презеде бугарски Виваком

Од:

Јунајтед Груп (United Group, UG) денеска соопшти дека го завршила процесот за купување на компанијата Виваком, бугарски телекомуникациски оператор.

Европската комисија претходно во април ја одобри аквизицијата, додека договорот за преземање беше потпишан во ноември 2019 година, откако „Јунајтед Груп“ победи на тендер за купување на на оваа бугарска телекомуникациска компанија, се вели во соопштението на УГ.

Преземањето на Виваком, како што се додава, е последниот потег во рамките на стратегијата за раст на Јунајтед Груп, по купувањето на ТЕЛЕ2 во Хрватска на почетокот на 2020 година и постигнување договор за купување на грчкиот телекомуникациски оператор Фортнет, кој ќе се реализира наскоро.

Би можело да ве интересира

Захариева-Селаковиќ: Бугарската блокада за евроинтеграциите на Србија е од технички, а не од политички причини

Жарко Настоски

Српскиот министер за надворешни работи во посета на Бугарија

Ана Ололовска

Изборите во Бугарија закажани за 4 април

Жарко Настоски

Претседателот Радев сака да ги одложи парламентарните избори во Бугарија

Првите дози вакцини од Модерна во Бугарија ќе пристигнат во среда

Ана Ололовска

Бугарскиот претседател Радев започнува консултации за парламентарните избори

Жарко Настоски