Инфлацијата во Турција во мај изнесува 11,39 проценти

Од:

Годишната стапка на инфлација во Турција минатиот месец се искачи на 11,39 проценти, додека во мај изнесуваше 10,94 отсто, соопшти Турскиот институт за статистика (ТуркСтат) .

Тоа се должи, пред се на зголемените цени за превоз и на услугите во мај за 1,36 проценти проценти.

На годишно ниво најголем пораст на цените во мај е забележан на алкохолни пијалаци и тутун од 21,41 отсто и на трошоците за домување од 14,5 проценти.

Инфлацијата се зголеми откако турската Централна банка ја намали каматната стапка на 8,25 отсто и се очекува инфлацијата до крајот на годината да достигне 7,4 проценти.

Според турската Централна банка инфлацијата може да биде висока на краток рок, поради сезонските и новите ефекти поврзани со пандемијата со Ковид-19 врз цените на храната.

Би можело да ве интересира

Државниот совет на Турција ќе се произнесе за статусот на „Света Софија“

Ана Ололовска

Турски експерт: Високите температури нема да го уништат вирусот Ковид-19

Ана Ололовска

Турскиот Државен совет одобрил пренамена на Аја Софија во џамија, тврдат извори во владата

А1он

При експлозија во камион, загинаа тројца турски војници

Ана Ололовска

Турскиот Врховен суд најверојатно ќе одобри пренамена на Света Софија

Ана Ололовска

Вебер: ЕУ да ги прекине преговорите со Турција

Ана Ололовска