Хоџа: Останува определбата за оптимизација на администрацијата

Од:

Капиталните инвестиции во Предлог-буџетот за 2022 година се планирани во износ 37.8 милијарди денари кои се околу 27 проценти повеќе во однос на 2021 година, истакна на денешната прес-конференција владиниот портпарол Муамет Хоџа.

dobivaj vesti na viber

Хоџа потенцира дека главна карактеристика на Предлог-буџетот за 2022 година е развојната компонента при што обезбедува непречено финансирање на функциите на државата и силна финансиска поддршка за економското заздравување и забрзаниот инклузивен и одржлив економски развој.

– Останува определбата за оптимизација на администрацијата преку контрола на новите вработувања, како и подобрување на квалитетот на животот на вработените и зголемување на мотивот за професионално, квалитетно и целосно исполнување на работните задачи. Предвидени се зголемувања на платите кај здравствените работници, инспекторите, судството и обвинителството, професионалните војници, вработените во ИПА структурите, шумската полиција, рече тој.

Портпаролот на Владата Хоџа истакна дека Предлог буџетот на Република Северна Македонија за 2022 година има четири основни цели: зачувување на здравјето и животот на граѓаните, економско заздравување и забрзан раст, фискална одржливост и непречено финансирање на основните функции на државата и поддршка за реформите во правосудството и интеграцијата на земјата во евро-атлантските структури.

Би можело да ве интересира

Глас за Македонија: Мега скандал за предизборен поткуп од страна на власта

А1он

„Како народ треба да работиме повеќе, а не помалку“, Заев не дава поддршка администрацијата да работи скратено во петок

Кристијан Ландов

Владата се собра на специјална вечерна седница и разгледа до каде е реформата на администрацијата

Жарко Настоски

Груби: Прераспределба на административците оди по планот, нема отпор за нивно примање

Жарко Настоски

Рамковните административци уште не тргнале на работа, 160 од нив воопшто не се појавиле или одбиле да потпишат решенија

Жарко Настоски

Од 1 февруари се планира враќање на администрацијата на работа во комплетен состав и со полно работно време

Ана Ололовска