Германските инвеститори со уредба бараат прецизирање на Предлог-законот за недела неработен ден

Од:

Германските инвеститори во земјава поднеле барање, во Предлог-законот со кој недела би била прогласена за неработен ден да се внесе уредба за прецизно регулирање на ваквото решение.

Оваа уредба, како што информира директорот на Делегацијата на германското стопанство Патрик Мартенс, ќе ја заштити позицијата што ја имаат производителите од Северна Македонија во однос на глобалните синџири на снабдување.

-Во четвртокот имав средба со министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска. Разговаравме за новиот Предлог-закон со кој недела би била прогласена за неработен ден. Заедно со германските инвеститори во земјава поднесовме барање во законот да биде внесена уредба со која прецизно ќе се регулира законот. Оваа уредба ќе ја заштити позицијата која ја имаат производителите од Северна Македонија во однос на глобалните синџири на снабдување. Ја информирав министерката за тоа што ќе значи застојот во производството за автомобилската индустрија во однос на глобалните синџири на снабдување и конкурентноста на пазарот во однос на земјите со кои Северна Македонија конкурира во привлекувањето странски инвеститори, вели Мартенс.

Тој во понеделникот имал работна средба и со министерот за правда Бојан Маричиќ на која, како што наведува, присуствувал и заменик-германскиот амбасадор Ото Граф, а темата на разговорите била заштитата на инвеститорите.

Би можело да ве интересира

СДСМ: Парламентарното мнозинство предводено од нас ќе обезбеди недела неработен ден и повисоки плати за работниците

А1он

ССМ: Пратениците да претстанат со политичките игри и да ги донесат измените за недела неработен ден

Арсова: ВМРО-ДПМНЕ против работниците, против граѓаните, упорно ги кочи измените за недела неработен ден

МТСП: Пратениците од опозицијата да не го блокираат законското решение за недела – ден на неделен одмор, работниците го очекуваат ова право

Ана Ололовска

Лазаревска: ВМРО-ДПМНЕ преку своите коалициски партнери се обидува да ги закочи измените за недела неработен ден

А1он

Хоџа: Пратениците да дадат поддршка за измените со кои недела ќе биде неработен ден

Ана Ололовска