Еврозоната повторно во рецесија, БДП се намали за 0,6 проценти

Од:

Бруто домашниот производ во еврозоната падна за 0,6 проценти во првите три месеци од оваа година, покажаа денешните податоци на Европскиот завод за статистика Евростат.

Вториот последователен квартал на пад на БДП, после наглиот пад во четвртиот квартал од 2020 година, потврдува дека економијата на 19-те членки повторно е во рецесија.

Два последователни квартали на негативен економски раст се дефинираат како техничка рецесија, потсетуваат светските агенции.

Еден од факторите за забавување на европската економија е бавното воведување на вакцини и долготрајната блокада, а другиот фактор е помалата државна поддршка за економијата.

Би можело да ве интересира

Регионална директорка на УНФПА: Финансиските стимулации за раѓање деца не се доволни

Ана Ололовска

ЕУ изгубила 134 милијарди евра во ДДВ поради фискална евазија во 2019

Ана Ололовска

Потрошувачката на гас во Европа достигна невиден рекорд

А1он

Европа е единствениот регион каде што продолжува да расте бројот на новозаразени со Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

Намален бројот на жртви во сообраќајки во ЕУ, делумно поради Ковид-19

А1он

СЗО: Европа е единствениот регион во светот каде расте смртноста од Ковид-19

А1он