Ербас предвидува пад на производството од 40 проценти

Од:

„Ербас“ предвидува пад на производството од 40 проценти во наредните две години, како резултат на кризата со коронавирус, изјави денеска извршниот директор на компанијата Гијом Фори.

– За следните две години претпоставуваме дека производството и испораката ќе бидат за 40 проценти помалку од првично планираното, изјави Фори за германскиот весник „Велт“.

„Ербас“ досега прогнозираше дека производството може да биде пониско за една третина во просек.

Како што пренесуваат британските медиуми, компанијата е под притисок да укине илјадници работни места.

Би можело да ве интересира

ЕУ ги повика САД веднаш да ги укинат царините воведени околу случајот со „Ербас“

Ана Ололовска

„Бритиш ервејз“ ја повлекува целата флота од џамбо џетови на „Боинг- 747“

Ана Ололовска

Виз Ер ги суспендираше летовите помеѓу Италија и Македонија

Ана Ололовска

Авиосообраќајот во Европа бележи раст по укинување на рестриктивните мерки

А1он

Слета првиот авион со патници на охридскиот аеродром

Ана Ололовска

„Рајанер“ ќе отпушти 3.500 вработени ако не прифатат пониски плати

Ана Ололовска