airbus

Економија

„Ербас“ укинува 15.000 работни места

А1он
Европскиот производител на авиони „Ербас“ планира да укине 15.000 работни места поради тешката финансиска состојба предизвикана од пандемијата на коронавирус. Повеќето работни места треба да
Економија

Ербас предвидува пад на производството од 40 проценти

А1он
„Ербас“ предвидува пад на производството од 40 проценти во наредните две години, како резултат на кризата со коронавирус, изјави денеска извршниот директор на компанијата Гијом
Економија

Ербас најави затворање на поголем број погони во Шпанија

А1он
Европскиот производител на авиони Ербас најави дека до 9 април ќе затвори најголем дел од своите производствени капацитети во Шпанија поради пандемијата со Ковид-19. –
Економија

САД ќе ги зголеми царините за авионите „Ербас“

А1он
САД вчера објавија дека од 18 март ќе ги зголемат царините на авионите „Ербас“ увезени од Европа за 15 проценти, соопшти американското Министерстви за трговија.
Економија

ЕУ во исчекување на одлуката на СТО за американските санкции врз Ербас

А1он
Светската трговска организација (СТО) во текот на денешниот ден треба да се произнесе за американските санкции врз Ербас, кого САД ги обвинува за добивање „нелегална
Економија

„Ербас“ го прекинува производството на „суперџамбо џет“

А1он
Компанијата „Ербас“ („Airbus“) ќе го прекине производството на моделот А 380, со што ќе го повлече од пазарот својот легендарен „суперџамбо џет“. Европскиот производител на