ДУИ го поздравува освојувањето на петтиот пакет економски мерки

Од:

Демократската унија за интеграција го поздравува усвојувањето на петтиот пакет економски мерки што Собранието на вчерашната седница го одобри по неколку месеци одложување поради блокадата од страна на опозицијата со поднесување илјадници амандмани.

„Почнувајќи од денес, граѓаните ќе придобијат од мерките на петтиот економски пакет, каде на нивните сметки ќе бидат уплатени платите за месец февруари и март, а компаниите ќе можат да аплицираат за овие мерки до 30 април“, велат од ДУИ.

Демократската унија за интеграција наведува дека како политичка партија ги поддржува сите законски иницијативи и проекти кои се во интерес на граѓаните, вклучувајќи го овде и инсистирање на усвојувањето на законите од петтиот пакет економски мерки преку кои финансиски се подржуваат над 60.000 граѓани и компании.

„Опозицијата со своето отсуство го држеше во заложништво кворумот во Собранието, со цел да не се одржи седницата. Отсуството на двајцата претседатели на албанската опозиција во моментот на гласањето на законите од петтиот пакет економски мерки јасно покажува дека тие се насочени кон дневнополитички поени, а не се посветени на луѓето од кои и ги добиле гласовите“, велат од ДУИ.

Партијата нагласува дека по одобрувањето на 4. и 5. пакет, се подготвува и 6. пакет на економски мерки, во кои ќе бидат вклучени субјекти кои беа затворени во последните 14 дена и ова се очекува да биде на дневен ред на следната седница на Владата, каде што во 6. пакет ќе има десетици мерки кои компаниите ќе можат да ги искористат за да се опорават од загубите предизвикани од пандемијата Ковид-19.

Би можело да ве интересира

Пратениците сложно изгласаа да продолжи легализацијата на дивоградбите како во времето на Груевски

Ана Ололовска

Во Собранието закажани продолженија на пет пленарни седници

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ ја почна блокадата на измените во Законот за служба во армијата

Жарко Настоски

Седници на собраниските комисии за политички систем и одбрана и безбедност

Ана Ололовска

Законските решенија за легализација на дивоградби поддржани од матичната собраниска комисија

Ана Ололовска

Џафери: Покрај правото на употреба на јазикот, да се води сметка и за чување, промоција и развој на неговите стандарди

Ана Ололовска