Доларот зајакна, цената на нафтата стагнира

Од:

На азиските берзи утринава цените на акциите паднаа на најниско ниво за еден месец, бидејќи регионалните економии растат бавно и како што стивнуваат шпекулациите за агресивно намалување на каматните стапки во западните земји.

Индексот MSCI на азиско-пацифичките акции, без јапонските акции, беше во пад за околу 1 процент за околу 7 часа и се лизна на најниското ниво за еден месец.

Во исто време, индексот Никеи се лизна за 0,7 отсто на токиската берза, додека цените на акциите во Шангај, Јужна Кореја, Австралија и Хонг Конг паднаа меѓу 0,8 и 2,1 отсто.

Азиските инвеститори не се склони кон поризични инвестиции бидејќи растот на економиите во регионот е побавен од очекуваното.

Ова особено се однесува на кинеската економија, која освен слабоста на странската и домашната побарувачка, е под притисок и од кризата на пазарот на недвижности.

Инвеститорите беа разочарани и од вчерашните пораки на повеќе функционери на Европската централна банка дека се уште е рано за намалување на каматите.

Поради ова, ослабеа шпекулациите дека ЕЦБ би можела да почне со намалување на цената на парите веќе во март.

Шпекулациите за намалување на каматните стапки од страна на американската централна банка донекаде стивнаа, па фјучерсите на Волстрит моментално се во минус.

Вчера најголемата светска берза беше затворена поради одбележувањето на Денот на Мартин Лутер Кинг.

И на валутните пазари вредноста на доларот во однос на кошничката валути се зголеми.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, утрово се движи околу 102,90 поени, додека вчера во ова време изнесуваше 102,40 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута порасна од вчерашните 145,05 на 146,05 јени.

И американската валута зајакна во однос на европската, па цената на еврото се лизна на 1,0920 долари, додека вчера во ова време беше 1,0955 долари.

Цените на нафтата, од друга страна, стагнираат. Цената на барелот на лондонскиот пазар утрово зајакна за 0,02 отсто, на 78,20 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот се намали за 0,39 отсто, на 72,35 долари.

Би можело да ве интересира

Доларот на највисоко ниво во последните пет месеци, раст на цената на нафтата

Катерина Ѓуровски

Цените на нафтата на највисоко ниво во последните пет месеци

Скок на цената на нафтата, се намали вредноста на златото

Катерина Ѓуровски

Доларот зајакна во однос на еврото

Падна вредноста на доларот

Паднаа цените на нафтата