Доларот стагнира, паднаа цените на нафтата

Од:

На девизните пазари, вредноста на доларот во однос на кошницата валути осцилира во тесен опсег.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, утринава се движи околу 105,67 поени, додека вчера во овој момент изнесуваше 105,66 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута порасна од вчерашните 148,85 на 149,10 јени.

Сепак, американската валута ослабе во однос на европската, па цената на еврото достигна 1,0620 долари, додека вчера во ова време беше 1,0605 долари.

Цените на нафтата, од друга страна, паднаа втор ден по ред, откако најголемиот светски производител Саудиска Арабија изјави дека ќе помогне да се стабилизира пазарот доколку дојде до нарушување на снабдувањето од Блискиот Исток.

Цената на барелот на лондонскиот пазар утринава се лизна за 0,27 отсто, на 85,60 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот се намали за 0,38 отсто, на 83,20 долари.

Азиските акции пораснаа во четвртокот, како и Волстрит претходниот ден, бидејќи инвеститорите се надеваа дека американската централна банка нема дополнително да ги зголеми каматните стапки.

Индексот MSCI на азиско-пацифичките акции, без Јапонија, порасна за 0,7 отсто околу 07:00 часот.

Истовремено, јапонскиот индекс Никеи зајакна за 1,6 отсто, додека цените на акциите во Австралија, Шангај, Јужна Кореја и Хонг Конг пораснаа меѓу 0,2 и 1,9 отсто.

Инвеститорите беа охрабрени од вчерашниот подем на Волстрит, четврти ден по ред. Dow Jones зајакна за 0,19 отсто, додека S&P 500 порасна за 0,43 отсто, а Nasdaq индексот за 0,71 отсто.

Индексот порасна четврти ден по ред по многу неизвесното тргување бидејќи извештајот за цените на производителите не покажа дека инфлацијата во САД значително се намалува.

Во септември продажните цени се зголемија за 0,5 отсто на месечно ниво, што е побавно од август кога растот беше 0,7 отсто, но е поголем од очекувањата на аналитичарите од 0,3 отсто.

На годишно ниво, пак, продажните цени се зголемија за 2,2 отсто, што е највисоко од април.

Извештајот „сугерира дека сè уште не ни е на повидок крајот на покачената инфлација и – каматните стапки. Инвеститорите ќе мора да бидат трпеливи. Позначајно намалување на инфлацијата од минатогодишниот врв е еден предизвик, а намалувањето на инфлацијата до целта на ФЕД од 2 проценти е друг“, вели Мајк Ловенгарт, директор во Глобалната инвестициска канцеларија на Морган Стенли.

Вчера беа објавени и записниците од последната седница на првиот човек на американската централна банка.

Анџело Куркафас, стратег во Едвард Џонс, рече дека рекордот, заедно со неодамнешните послушни пораки од претставници на ФЕД, се чини дека ги охрабриле инвеститорите.

„Записникот го истакна ризикот од прекумерно заострување на монетарната политика и ги поддржа надежите на инвеститорите дека нема да има дополнително зголемување на каматните стапки. Но, тоа ќе зависи од понатамошните податоци за инфлацијата“, вели Куркафас, додавајќи дека извештајот за потрошувачките цени во САД во септември би можел да има значително влијание врз насоката на пазарот.

Би можело да ве интересира

Падна вредноста на доларот

Паднаа цените на нафтата

Доларот зајакнува петта недела по ред

Поскапува Еуросупер БС-98, цените на другите горива не се менуваат

Горан Наумовски

Светски берзи: Доларот ослабе, цената на нафтата порасна

Катерина Ѓуровски

Светски берзи: Зајакнат доларот, цената на нафтата порасна