Централниот депозитар за хартии од вредност со дигитална алатка за крајните корисници

Од:

Централниот депозитар за хартии од вредност денеска ќе промовира нова дигитална алатка со која се овозможува брз и едноставен пристап до услугите што ги нуди.

Порталот е наменет за 530 издавачи, односно 70.000 сопственици на хартии од вредност.

На промоцијата најавено е обраќање на извршната директорка на Централниот депозитар за хартии од вредност Даринка Дамјановиќ, како и на Фади Алрајес од Европската банка за обнова и развој од Лондон и на Наум Рибароски од Канцеларијата на ЕБОР во Скопје.

Би можело да ве интересира

Владата ќе ги спасува Железници од банкрот: Ќе купи нови акции вредни 15,6 милиони евра

Орце Костов

Поевтинуваат лебот, млекото и месото: Владата ги објави производите кои маркетите од утре ќе мора да ги намалат

Орце Костов

Ќе се корегира забраната за акциски цени: Трговците ќе можат да ги намалат и цените кои Владата со одлука ќе ги намали

Орце Костов

Германската држава ги продаде акциите во авиокомпанијата „Луфтханза“

А1он

Утврден Предлог-законот за изменување на Законот за хартии од вредност

А1он

ЕУ собра пет милијарди евра на првата аукција на заеднички должнички хартии од вредност

А1он