akcii

Економија

Владата ќе ги спасува Железници од банкрот: Ќе купи нови акции вредни 15,6 милиони евра

Орце Костов
Владата ќе купува акции од акционерското друштво „Железници Транспорт“ вредни 15,6 милини евра со што повторно на краток рок ќе го спаси загубарот од банкрот.
Економија

Поевтинуваат лебот, млекото и месото: Владата ги објави производите кои маркетите од утре ќе мора да ги намалат

Орце Костов
Од утре за 10 отсто ќе поевтинат основните прехранбени производи во 25 категории, а Владата објави листите на производи кои ќе бидат намалени во однос
Економија

Ќе се корегира забраната за акциски цени: Трговците ќе можат да ги намалат и цените кои Владата со одлука ќе ги намали

Орце Костов
Министерот за економија, Крешник Бектеши истакна дека утре на владината седница ќе има мала корекција на одлуката за забрана на акции која ќе се однесува
Свет

Германската држава ги продаде акциите во авиокомпанијата „Луфтханза“

А1он
Германската држава ги продаде останатите акции што ги поседуваше во авиокомпанијата „Луфтханза“, каде влезе со 20 отсто акции во 2020 година, за време на планот
Економија

Џеф Безос продаде милион акции на Амазон за 3.1 милијарди долари

А1он
Основачот и директор на „Амазон“, Џеф Безос во првите денови од август продаде милион акции на компанијата за 3,1 милијарди долари, објави „Форбс“, повикувајќи се
Свет

Пандемијата на коронавирус речиси преполови вредност на акции на светските авиокомпании

А1он
Пандемијата на вирусот Ковид-19 избриша 41 процент, или 157 милијарди долари, од вредноста на акциите на 116 светски авиокомпании што котираат на глобалните берзи. Многу
Економија

Ковид-19 предизвика најголем пад на акциите во историјата на европските пазари

А1он
Европските акции денеска забележаа пад од 11,5 отсто, најголем за еден ден во историјата на тргувањето, со оглед на тоа дека инвеститорите се вознемирени од
Економија

Централниот депозитар за хартии од вредност со дигитална алатка за крајните корисници

А1он
Централниот депозитар за хартии од вредност денеска ќе промовира нова дигитална алатка со која се овозможува брз и едноставен пристап до услугите што ги нуди.