Цените на гасот на берзите во Европа првпат паднаа под 850 долари за илјада кубни метри

Од:

Цените на гасот на берзите во Европа паднаа под 850 долари за илјада кубни метри за прв пат од 21 февруари, покажуваат податоците на лондонската берза ICE.

Тргувањето со јануарските фјучерси според индексот ТТФ (најголемата европска берза на гас во Холандија) утринава започна од 882,1 долар за илјада кубни метри и на крајот од денот цената беше 849,68 долари.

Во петокот цените на гасот паднаа под 900 долари за прв пат од 13 јуни.

ЕУ на 19 декември постигна договор за гранична цена за рускиот гас од 180 евра за мегават-час, која ќе стапи во сила на 15 февруари.

Мерката беше воведена за да се заштитат европските домаќинства и бизниси од скокови на цените.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Молдавија повеќе не добива руски гас

ЕСМ за март ќе набави гас од Макпетрол по цена од 60,10 евра

ЕСМ Продажба објави повик за снабдување со природен гас за март

Катерина Павлова-Николовска

Руски гас преку Украина: Дневни испораки од 35,5 милиони кубни метри

А1он

Складиштата за гас во ЕУ исполнети до 84 проценти

А1он

Газпром: Извозот на руски гас надвор од поранешниот советски блок падна за 45,5 отсто во 2022 година