Блок 2 на РЕК Битола исклучен во следните две недели

Од:

Во РЕК Битола започнаа активностите за санација на Блок 2. Мини ремонтот на постројката предвидено е да трае околу две недели информираат од РЕК Битола.

-Во овој период планирани се повеќе интервенции на различни позиции со цел зголемување на стабилноста и доверливоста на блокот.
Блок 2 до искучувањето синоќа во 2 часот по полноќ, беше во континуиран работен процес над 75 дена. Минатата година Блок 2 произведе 1.382.666 MWh електрична енергија што претставува рекорд во последните 8 години. Мини ремонтот кој започна треба да обезбеди стабилност на производството на електрична енергија до крајот на грејната сезона, на оваа 39 години стара постројка се наведува во соопштението.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: СДС и ДУИ го уништија РЕК- со набавка и користење на несоодветен увезен јаглен оштетиле блок во комбинатот

ЕСМ оствари добивка од 41 милион евра за 2022 година

Орце Костов

(ВИДЕО) Талевски: Десет дена молк по тешката хаварија на БЛОК 3

Ана Ололовска

Блок 3 на РЕК Битола попладнево ќе биде исклучен од дистрибутивната мрежа

Повторно е вклучен Блок 2 од РЕК Битола

Катерина Павлова-Николовска

ЕСМ: Блок 1 на РЕК Битола исклучен од мрежа