Блешке: Германските складишта за гас би можеле да достигнат ниво поголемо од 100 проценти

Од:

Капацитетите за складирање гас во Германија се веќе речиси 100 отсто полни, но здружението за складирање ИНЕС вели дека е можно да се складира уште малку пред времето да стане постудено.

„Под оптимални услови, сосема е можно капацитетите за складирање на гас да достигнат ниво на искористеност поголемо од 100 проценти“, рече извршниот директор на ИНЕС, Себастијан Блешке.

Факторите како што се температурата, огревната вредност или дури и притисокот на гасната мрежа влијаат на тоа колку гас може да се складира.

Сепак, тој предупреди да не се чека предолго пред да се додаде дополнителен гас во складиштата.

„Падот на температурата и поврзаното зголемување на потрошувачката на гас ќе го лишат пазарот од можноста да продолжи да складира гас“, изјави Блешке за ДПА.

Веќе има складишта чие моментално ниво на полнење го надминува посочениот работен волумен на гас.

Би можело да ве интересира

Руски гас преку Украина: Дневни испораки од 35,5 милиони кубни метри

А1он

Складиштата за гас во ЕУ исполнети до 84 проценти

А1он

Газпром: Извозот на руски гас надвор од поранешниот советски блок падна за 45,5 отсто во 2022 година

Велика Британија целосно го прекина увозот на руски течен гас

Извозот на руски гас во Европа на најниско ниво во постсоветскиот период

Ана Ололовска

Цените на гасот на берзите во Европа првпат паднаа под 850 долари за илјада кубни метри

Ана Ололовска