Албанија и Македонија повикани да го користат просторот на српскиот бизнис на саемот во Дубаи

Од:

И компаниите од Северна Македонија и Албанија од иницијативата Отворен Балкан, покрај фирмите од Србија, ќе можат да го користат просторот на Српскиот бизнис хаб за да се претстават на најголемиот саем „Експо 2020“ во Дубаи.

dobivaj vesti na viber

Претседателот на Стопанската комора на Србија (ПКС), Марко Чадеж, ги повика сите компании од Северна Македонија и Албанија да ја контактираат ПКС, да ја искористат оваа можност и да се претстават пред светот, соопштија од ПКС.

-Во текот на следните шест месеци, ќе можете да го користите деловниот центар на Стопанската комора на Србија како свој! Ќе имате можност на Експо да запознаете одлични луѓе, фантастични компании и да договорите нови работни места. Само заедно можеме да го зајакнеме регионот, изјави Чадеж, кој му се заблагодари на српскиот претседател Александар Вучиќ за иницијативата да се претстави Отворен Балкан на Експо во Дубаи, се наведува во соопштението

Српскиот деловен центар беше отворен минатиот викенд и неговиот простор и инфраструктура веќе ги користат првите компании од Србија што се претставија на Експо 2020 Дубаи. Во наредните месеци на овој простор ќе се организираат презентации на компании, како и деловни состаноци со потенцијални партнери.

Експо 2020 Дубаи е најголемата изложба во светот и ќе трае до крајот на март 2022 година. Се очекува на оваа изложба повеќе од 1.000 компании од Србија да ги претстават своите производи и услуги.

Би можело да ве интересира

Пријава на винарите од регионот за првиот саем за вино Отворен Балкан во Белград во септември

А1он

(ВИДЕО) Вучиќ: Сит сум од игрите на ЕУ, ги поддржавме нашите пријатели

Катерина Павлова-Николовска

Рама: Албанија заради Отворен Балкан ќе ги укине сите царински такси за Косово

Ана Ололовска

Хоџај: Косово треба да се откаже од изолација и да стане дел од Отворен Балкан

А1он

ССК: Воспоставување на брза лента на границите за туристичките автобуси во рамки на „Отворен Балкан“

Ана Ололовска

Од Самитот на „Отворен Балкан“ во Охрид: Продолжуваме со соработка за силен регион подготвен за членство во ЕУ

Ана Ололовска