Писателот Сашо Огненовски добитник на Наградата за најдобар роман на Хрватското книжевно друштво во Риека

Од:

Романот „Турнеја“ на македонскиот писател Сашо Огненовски е добитник на Наградата за најдобар роман по повод триесетгодишнината на Хрватското книжевно друштво од Риека.

Наградата на Огненоцски му ја додели претседателот на Хрватското книжевно друштво, Валерио Орлиќ на церемонија во салата на Советот на Град Риека.

Во просториите на Македонското културно друштво „Илинден“, пак, беше одржан книжевен портрет на Огненовски, каде беа претставени неговите книги, наградениот роман и книжевното списание „Книжевни елементи“, чиј последен број беше посветен на хрватската книжевност.

Писателот Огненовски доби награда и за особени заслуги во областа на книжевноста.

Би можело да ве интересира

Во Битола врачена наградата за животно дело на актерот Петар Мирчевски

А1он

Олга Панкина добитник на наградата за превод „Златен витез“

Наградата „Актер на Европа 2021“ за Маргарита Џепа од Албанија

Тимот на ИРЛ добитник на наградата „Никола Младенов“ за најдобра истражувачка сторија

Германската фондација Фридрих Еберт му ја додели годинешната награда за човекови права на Зоран Заев

Жарко Настоски

САД даваат 10 милиони долари за информации околу луѓе што се мешаат во изборите

Жарко Настоски