Патувачка изложба „Патот на Сефардите“ во Велес

Од:

„Патот на Сефардите“ или „Патот на Евреите од Шпанија“ е изложба која попладнево беше претставена во медиотеката на локалната библиотека „Гоце Делчев“ во Велес.

На изложбата, на 20 големи паноа со фотографии во боја беа прикажани градови во Шпанија каде што живееле Евреите Сефарди.

Изложбата ја презентира Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија во соработка со Амбасадата на Кралството Шпанија во Скопје, а во реализација на шпанското здружение „Каминос Де Сефарад“.

Како што појасни за МИА Жаклина Муџева од Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите, целта е публиката да се запознае со животот на Евреите во Шпанија, да ја видат прекрасната архитектурата и се’ она што ги имале како нематеријално и материјално кутурно наследство.

Овие фотографии претставени на изложбата се убав колаж од животното секојдневие на Евреите Сеферди во Шпанија.

Изложбата била претставена во големите европски градови па и Јапонија.

Изложбата ја добивме преку Амбасадата на Кралството Шпанија во Скопје по повод 25 години од нејзиното отворање во земјава, а премиерно беше отворена лани ви јули во Скопје, рече Муџева.

Би можело да ве интересира

Обвинети се осум лица во Велес

Ана Ололовска

Државниот санитарен инспекторат испитува како починал 78-годишниот велешки пациент

А1он

Шест велешани не го почитувале полицискиот час

Ана Ололовска

„Јас и 1000 зборови“ – онлајн-изложба на фотографии на Уметничка галерија Тетово

Ана Ололовска

Изложбата од работилниците на деца со аутизам НГ ќе ја прикаже на Фејсбук

Ана Ололовска

На територијата на СВР Велес осум граѓани го прекршиле полицискиот час

Ана Ололовска