Отворена изложба на Бранислав Светозаревиќ по повод 50 години од скопскиот земјотрес

Од:

Картофилско-филателистичка изложба насловена „50 години од скопскиот земјотрес“ на авторот Бранислав Светозаревиќ е отворена денеска во Музејот на македонската борба. Збирката од разгледници, коверти и фотографии на Светозаревиќ ги претставува најважните настани во Скопје пред земјотресот, за време на земјотресот, обновата на Скопје, Скопје-град на солидарноста и Скопје денес.

– Главната цел е сите посетители кои доаѓаат во Музејот да ги запознаеме и со овој настан од не така далечното минато на Скопје.  Значи една заокружена целина во која посетителот може да види како и покрај катастрофите Скопје е вечен град и секогаш ќе ги надминува сите кризи и катастрофи кои му се случувале, рече Светозаревиќ.

Посочи дека фотографиите ги собирал во последните 30 години.

– Се работи за збирка од разгледници, коверти и фотографии. Најстарите фотографии се од крајот на 50-тите години, се до најновите разгледници кои се поврзани со мотиви на проектот „Скопје 2014“, додаде Светозаревиќ.

Светозаревиќ е долгодишен колекционер на поштенски марки, разгледници и фотографии. Неговата изложба ќе биде отворена до крајот на месецот.

Би можело да ве интересира

Уметничката галерија во Тетово со повик до уметниците кои сакаат да изложуваат во 2012 година

А1он

Во тек конкурсот за наградата „Антево перо“

А1он

Земјотрес од 5,5 степени го погоди Таџикистан

„Македонски пејзажи“ – отворена изложба на авторката Марија Светиева

А1он

Програмата на Националната галерија за 2020 година

Ана Ололовска

Повторно скандал со реставрација на уметничко дело во Шпанија

Ана Ололовска

Leave a Comment

16 − eleven =