Јапонски грант за Националната опера и балет

Од:

Грант од околу 663.000 евра ќе ѝ додели Владата на Јапонија на Националната опера и балет за проектот за подобрување на музичките инструменти и опремата за озвучување и осветлување во институцијата.

Во присуство на јапонската амбасадорка Кеико Ханеда, вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и министерот за култура Хусни Исмаили, договорот за грантот денеска во НОБ ќе го потпишат Џиро Такеичи, извршен директор на Јапонската агенција за меѓународна соработка „ЏАЈКА Балкан“ и Васо Ристов, директор на Националната опера и балет.

Би можело да ве интересира

НОБ со донација на заштитни маски за оние на кои им се најпотребни

Ана Ололовска

Балетските претстави „Кармен“ и „Валпургиска ноќ“ во НОБ

Ана Ололовска

Со василичарскиот концерт „Легенди“ Националната опера и балет ја почнува сезоната

Ана Ололовска

Василичарскиот концерт „Легенди“ утре и задутре во Националната опера и балет

Ана Ололовска

Премиера на операта „Скендербег“ на Фатос Лумани во НОБ

Ана Ололовска

Премиера на операта „Скендербег“ во Националната опера и балет

Ана Ололовска