Aвторска вечер на Лазар Нелковски, ќе биде прикажан неговиот прв документарен филм „Скопје – Градот на трудот

Од:

Во Кинотеката на Македонија, летно кино „Мирно лето“, сабота, 6 август, во 19:45 часот ќе биде одржана авторска вечер на Лазар Нелковски, во рамките на која премиерно ќе биде прикажан неговиот прв документарен филм „Скопје – Градот на трудот“, ќе бидат прикажани филмските вежби кои ги изработи во рамките на филмската училница на Кинотеката на РСМ, како и краткиот игран филм DREAM во режија на Ленид Загрос, во кој игра главна улога, кој исто така за прв пат ќе биде прикажан пред публика.

dobivaj vesti na viber

По завршување на филмските проекции Нелковски концертно ќе го презентира својот прв музички албум BORDER.

Филмот „Скопје – Градот на трудот“ е свеж поглед на младите кон градот Скопје, неговата историја и архитектура, тоа е бакнеж на новата генерација кон својот роден град.

Филмот DREAM е љубовна драма во којашто е обработена тема за анонимен фотограф заљубен во девојка којашто е во врска со неговиот ривал.

Прв филм, прва улога, прва проекција, прв самостоен концерт, прв чекор!

Од „0“ до „1“ е повеќе отколку од „1“ до бесконечност!!!

Лазар Нелковски е роден во 2005 година, од рана возраст изучува музика а потоа драма, театар и филм. Завршува нижо музичко училиште, отсек пијано, а дополнително учи класична, рок-гитара и тапани. Потоа интензивно започнува да се занимава со театар, посeтувајќи неколку драмски студија, учествува во два меѓународни театарски проекти, шест години учествува на националниот фестивал Giffoni Makedonija, а оваа година беше претставник на нашата земја на меѓународниот филмски фестивал Giffoni во Италија. Во 2020 и 2021 година ја посетуваше филмската училница на Кинотеката на РСМ. Тој е и активен ракометар и има настапувано за младинските категории на ракометниот клуб „Бутел“ и за првиот тим на ракометниот клуб „Македонија Ѓорче Петров“. Во 2021 година го основаше фестивалот „Нови простори“ и раководи со неговата организација и реализација, во рамките на МЦКР. Првите две години од средното образование ги заврши во средното училиште „Орце Николов“ во Скопје, а своето образование ќе го продолжи на колеџот UWC во Исак, Јапонија.

Би можело да ве интересира

„Сивиот човек“ најгледан филм на „Нетфликс“

Премиера на филмот „Синиот час”

Македонскиот филм повторно во Кан

Ана Ололовска

„Преекспонирано“ во рацете на агентот за продажба The Open Reel

Ана Ололовска

„Северен пол” со американска премиера во МоМА во Њујорк

Ана Ололовска

Македонија ќе биде претставена на Балканскиот филмски фестивал во Истанбул

Ана Ололовска