документарен филм

Култура

Aвторска вечер на Лазар Нелковски, ќе биде прикажан неговиот прв документарен филм „Скопје – Градот на трудот

А1он
Во Кинотеката на Македонија, летно кино „Мирно лето“, сабота, 6 август, во 19:45 часот ќе биде одржана авторска вечер на Лазар Нелковски, во рамките на
Култура

„Медена земја“ наскоро на азиска и официјална европска премиера

А1он
Македонскиот документарен филм „Медена земја“ („Honeyland“) на режисерите Љубо Стефанов и Тамара Котевска, ќе биде прикажан на 28 март на 43. издание на Интернационалниот филмски
Култура

Заврши Фестивалот на документарен филм „МакеДокс“

А1он
Со доделувањето на наградите и проекцијата на филмот „Пожар на море“ од Џанфранко Роси, кој ја доби главната награда „Кромид“, заврши седмото издание на Фестивалот