Скорсезе снима нов филм за Исус кој нема да трае три часа: Се обидувам да ја доближам религијата до луѓето

Од:

Мартин Скорсезе потврди дека на крајот на годината ќе започне со снимање на нов филм според книгата „Животот на Исус“, напишана од Шусаку Ендо, пренесува Variety.

Ендо го напиша и романот „Тишина“, врз основа на кој Скорсезе во 2016 година сними истоимен филм со Ендрју Гарфилд и Адам Драјвер.

Наградуваниот режисер рече дека филмот ќе биде сместен во модерното време, но дека не сака да се ограничува на периоди бидејќи сака филмот да биде безвременски.

Исто така, режисерот потврди дека неговиот нов филм ќе трае 80 минути, за разлика од неговиот минатогодишен филм „Убиство под цветната месечина“, кој траеше 206 минути.

Што се однесува до самата содржина, Скорсезе рече дека филмот ќе ги истражува принципите на Исусовите учења, но не со цел да ја преобрати публиката.

„Се обидувам да најдам нов начин да ја направам религијата подостапна и да ги отстранам негативните конотации поврзани со организираната религија“, објасни Скорсезе.

„Во овој момент, кога ќе го изговорите зборот религија, секој е подготвен за борба затоа што религијата не разочара на многу начини. Сепак, тоа не мора да значи дека првиот импулс бил погрешен. Ајде да се вратиме назад. Ајде само да размислиме за тоа. Можете да ја одбиете. Но, исто така, таа може да направи разлика во начинот на кој го живеете вашиот живот, дури и ако ја одбиете. Не ја отфрлајте толку лесно. За тоа зборувам. И го велам ова како некој што за неколку дена ќе наполни 81 година“, рече Мартин.

Скорсезе работеше на сценариото за филмот со критичарот и режисер Кент Џонс, познат по драмата „Дијана“ од 2018 година.

Заедно со филмот за Исус, Скорсезе се подготвува за уште еден проект – историскиот филм „The Wager“ во кој главната улога ќе ја има Леонардо ди Каприо. Филмот беше најавен уште во 2022 година, но датумот на продукција не е познат.

Би можело да ве интересира

Venom 3 доби официјално име и датум на излегување

Предраг Петровиќ

Се снима краткиот игран филм „И покрај сè“

Филмот „Dune: The Second Part“ заработи над 200 милиони долари за само три дена

Уапсен маж осомничен за неовластена дистрибуција на филмот „Недела“

Бен Афлек го откри најлошиот филм во кариерата

Скорсезе ќе ја добие наградата „Златна мечка“