Регион

Најнови вести од регионот – Балкан – Политика – Економија

Регион

Клинтон: Ја поддржуваме Црна Гора на патот кон ЕУ и НАТО

А1он
Американскиот државен секретар Хилари Клинтон денеска порача дека Вашингтон ќе продолжи да ја поддржува Црна Гора на патот кон полноправно членство во ЕУ и НАТО.
Регион

Договор СНС-СПС-ПУПУС-УРС: Нема признавање на Косово

А1он
СНС, Социјалистичката партија, ПУПС и УРС попладнево го потпишаа коалициониот договор за гормирање на идната влада. Со спогодбата лидерите на овие партии се обврзуваат на
Регион

Николиќ: Треба да се утврди дека е наше Косово

А1он
„Мислам дека никогаш повеќе нема да бидам претседател во Приштина, а ни претседателот на привремената власт во Приштина никогаш нема да биде претседател во Косовска
Регион

Гордон и го честиташе на Јахјага завршувањето на меѓународното набљудување на Косово

А1он
Американскиот помошник-државен секретар Филип Гордон пристигна денеска попладне во Приштина за лично да и го честита на косовската претседателка Атуфете Јахјага, решението за прекин на
Регион

Бериша: Соседите да се ослободат од антиалбанската доктрина

А1он
Албанскиот премиер Сали Бериша  на отворањето на дводневната  Конференција „Соседите на Албанија“  што се оддржува во Тирана, изјави дека  „соседите треба да се ослободат од