Македонија

Последни, најнови вести и видеа од Македонија – Политика – Економија

Македонија

Јанкулоска: Македонија прави максимални напори да се справи со лажните азиланти

А1он
Министерството за внатрешни работи и сите други надлежни институции во Република Македонија прават максимални напори за да одговорат условно речено на т.н. азилантски бран, односно
Македонија

Николиќ во тридневна работна посета на Македонија

А1он
Претседателот на Србија, Томислав Николиќ утре пристигнува во тридневна работна посета на Македонија. Според најавената агенда, Николиќ утре ќе има работна средба со својот домаќин
Македонија

Охридските риболовци: Продолжува агонијата на Каналот Студенчишта

А1он
Охридскиоте риболовци велат дека продолжува агонијата на Каналот Студенчишта во Охрид, каде се мрести охридската риба плашица.Од таму велат дека надлежните институции под итно да
Македонија

Груевски: Ги завршивме сите реформи што претходната Влада не можеше да ги заврши

А1он
Македонија ги има исполнето условите за да стане членка на НАТО уште во 2008 година. Стратешка политика на оваа Влада е земјата да влезе во
Македонија

Расправа за проблемот со лажните азиланти од Западен Балкан

А1он
Министрите за внатрешни работи на земјите членки на ЕУ денеска ќе разговараат во Луксембург за проблемот со лажните азиланти и суспензија на „Белиот  Шенген“ за
Македонија

Основниот суд Скопје 1 отворен за граѓаните и медиумите

А1он
По повод одбележувањето на Европскиот ден на граѓанска правда, Основниот суд Скопје 1 денеска со почеток од 9:30 часот, традиционално, трета година по ред, ќе
Македонија

Честит Курбан Бајрам

А1он
Верниците од муслиманската веросиповед денеска го слават празникот Курбан Бајрам. Со утринската молитва сабах-намаз, а потоа и со молитвата бајрам-намаз почнува тридневна прослава, во која почитта