Регион

Протест на Пленковиќ до Сасоли поради инцидентот со италијанските европарламентарци

А1он
Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ денеска изрази остар протест поради инцидентот од 30 јануари, кога четворица италијански европратеници се најдоа на „зелената граница“ меѓу Хрватска и
Спорт

Легендарната Мартина Навратилова бара регулатива за трансродови спортисти

А1он
Повеќекратната освојувачка на гренслем титули, Мартина Навратилова денеска апелираше за специјално регулирање на статусот на елитни трансродови спортисти откако американскиот претседател Џо Бајден потпиша указ
Регион

Палестинските власти го повикуваат Косово да ја преразгледа одлука за Ерусалим

А1он
Палестинското Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека одлуката на Приштина да отвори претставништво во Ерусалим е разочарувачка и ја повика да ја преиспита одлуката
Свет

Странците ќе можат да влезат во Шведска само со негативен ПЦР тест

А1он
Странските посетители кои патуваат во Шведска ќе мора да покажат негативен тест за ковид-19 не постар од 48 часа, соопшти денеска шведската Влада. Одлуката следува
Свет

Бајден: Поединечната помош од владиниот пакет нема да биде помала од 1.400 долари

А1он
Претседателот на САД, Џо Бајден изјави дека е подготвен да ги разгледа построгите креитериуми за прримателите на помош од пакетот економска помош за санирање на
Свет

Кинески научници предупредуваат на долгорочните ефекти од Ковид-19 врз плодноста кај мажите

А1он
Истражувачи од Универзитетот за наука и технологија Хуажонг во Вухан повикуваат на итно истражување за долгорочните ефекти од заразата со Ковид-19 врз плодноста кај мажите,
Свет

САД привремено ја замрзнуваат одлуката за повлекување војници од Германија

А1он
Новата американска администрација во моментов ја замрзнува минатогодишната одлука за повлекување значителен број на војници од американските трупи во Германија, изјави во денешниот телефонски брифинг
Македонија

Драматично породување во возило на Брза помош на патот Струга-Дебар

А1он
Повик во струшката Брза помош ноќта на 1 февруари, не навестил за драмата која следувала во возилото, каде екипата на свет донела здраво машко новороденче.