vselena

Чантата, во којашто Армстронг донесе месечеви камења, оди на аукција

Чантата, во којашто Армстронг донесе месечеви камења, оди на аукција

Чантата во којашто американскиот астронаут Нил Армстронг на Земјата донесе месечеви камења, ќе биде ставена на продажба на 20 јули во аукциската куќа „Сотбис“. Организаторите на наддавањето очекуваат чантата да се продаде за два до четири милиони долари. Во неа се уште се наоѓаат мали камчиња и месечев прав, соопштуваат од аукциската куќа. Сите предмети […]

Астронаутите остануваат без вселенските одела?

Астронаутите остануваат без вселенските одела?

Оделата за прошетка во вселената, замислени пред 40 години, ги нема доволно во резерва, а на нивна замена ќе се чека со години, покажаа објавените резултати на американската вселенска агенција НАСА. НАСА, според извештајот, се соочува со разни проблеми во врска со здравствените ризици и дизајнот на оделата кои астронаутите ги користат на Меѓународната вселенска […]

Британски новинар тврди дека кометата што ги уништила диносаурусите би можела „да се врати“ наскоро

Британски новинар тврди дека кометата што ги уништила диносаурусите би можела „да се врати“ наскоро

Британскиот новинар Грем Хенкок во својата книга „Магија на боговите“ тврди дека во следниве 13 години Земјата би можеле да биде погодена од огромна комета со дијаметар до 30 километри. Хенкок, кој е поранешен новинар на „Економист“, смета дека таа комета би била како онаа за која се смета дека ја погодила Земјата пред повеќе […]

ФОТО: НАСА објави снимка од Земјата направена од орбитата на Сатурн

ФОТО: НАСА објави снимка од Земјата направена од орбитата на Сатурн

Американската вселенска агенција НАСА објави снимка од Земјата и Месечината, направена од орбитата на Сатурн, поточно од вселенската станица „Касини”. На снимката, направена од растојание од 1,4 милијарди километри, нашата планета изгледа като мала светла точка во црното вселенско пространство. Лево од неа се наоѓа уште понезабележлива бледа точка. Тоа е нашиот природен сателит – […]

Научниците прв пат навлегле во црна дупа и го снимиле нејзиниот хоризонт

Научниците прв пат навлегле во црна дупа и го снимиле нејзиниот хоризонт

Првиот обид да се навлезе во црна дупа и да се направи фофографија од нејзниот хоризонт на случување, точка без враќање, односно граница во просторот-времето изгледа успеа, имајаќи предвид дека немало поголеми проблеми во текот на десетдневниот период на набљудување. Сите собрани податоци се испраќаат во два суперкомпјутери во САД и Германија на натамошна обработка, […]

Стивен Ховарт сака да го спаси светот и за тоа бара само 200.000 долари

Стивен Ховарт сака да го спаси светот и за тоа бара само 200.000 долари

Стивен Хауарт сака да го спаси светот од неминовна катаклизма и оценува дека за тоа му се потребни околу 200.000 австралиски долари. Хауарт, во рамки на програмата „Астероид шилд“ сака да направи прва подвижна опсерваторија во Австралија, со која планира да крстосува по континентот во потрага по астероиди кои се на пат кон нашата планета. […]

НАСА со нови откритија за месечината Енцелад на Сатурн, постојат услови за живот

НАСА со нови откритија за месечината Енцелад на Сатурн, постојат услови за живот

Во моментов е во тек прес конференција на НАСА на која се претставуваат најновите откритија од нашиот Сончев систем. Според новите откритија, НАСА верува дека е можно постоење на живот на некои од месечините на Сатурн. Месечината Енцелад, шестата по големина месечина на Сатурн, според најновите откритија има потенцијал за настанување на живот. На ледениот […]

ВИДЕО: Сондата „Џуно” сними невреме на планетата Јупитер

ВИДЕО: Сондата „Џуно” сними невреме на планетата Јупитер

Американската вселенска агенција НАСА објави снимка направена со сондата „Џуно”, на која се гледа џиновско атмосферско движење на планетата Јупитер. На снимката вдесно се забележува непрекинато движење на џиновски гасовит ураган, а влево – стихијна појава на друг огромен виор. Снимката е направена кон крајот на март, кога „Џуно” беше на растојание од само 12.700 […]

ВИДЕО: Космичкиот телескоп „Хеопс” ќе биде лансиран во вселената

ВИДЕО: Космичкиот телескоп „Хеопс” ќе биде лансиран во вселената

Вселенскиот телескоп „Хеопс” на Европската вселенска агенција (ЕСA), што ќе собира податоци за егзопланетите, ќе биде лансиран со помош на рускиот носач на ракети „Сојуз”, јави ТАСС. Ракетата, управувана од операторот „Аријанспејс”, ќе полета од европскиот космодром во Куру. Точниот датум на лансирање се уште не е познат, но самата направа ќе биде завршена кон […]

Заеднички руско-американски проекти за освојување на Вселената

Заеднички руско-американски проекти за освојување на Вселената

Русија и САД разработуваат планови за проширување на соработката во Вселената, што ќе вклучуваат и летови вон орбитата на Земјата, изјави извршниот директор за пилотски вселенски летови на Роскосмос, Сергеј Крикаљов. – Меѓународните форуми продолжуваат. Русија, САД и други земји работат на планови за иднината. Моментно се разгледува што ќе се случува по (проектот на) […]

„Спејс икс“ првпат во историјата лансираше веќе рециклирана ракета

„Спејс икс“ првпат во историјата лансираше веќе рециклирана ракета

Насмевката на лицето на Илон Маск, директорот на „Спејс икс“, зборуваше повеќе отколку илјадници искажани зборови. По повеќегодишна напорна работа и повремени неуспеси, компанијата „Спејс икс“ повторно се впиша во историјата со лансирање на веќе користена ракета, што минатата година успешно беше вратена на Земјата. Лансирањето на „Фалкон 9“, како што беше планирано, почна во […]