kanski

Непрепознатливоста на Ева Херцигова на црвениот тепих во Кан

Непрепознатливоста на Ева Херцигова на црвениот тепих во Кан

Во деведесетите години од минатиот век Ева Херцигова беше едно од најбараните лица во светот на моделингот, а денеска ретко кој би ја препознал. Чешката манекенка Ева Херцигова ретко се појавува во јавноста, за разлика од своите колешки Наоми Кемпбел и Синди Крафорд. И додека нејзините некогашни сопарнички во светот на модата, на неодамна одржаните […]

Поради негодување на публиката прекинат филм на Канскиот фестивал

Поради негодување на публиката прекинат филм на Канскиот фестивал

Премиерата на филмот „Окја“ на Канаскиот филмски фестивал, беше прекината само пет минути по почетокт, поради извиците на негодување на публиката во салата. Ваквата реакција на публиката претставуваше израз на револт и знак на протест затоа што продуцентот на филмот, компанијата „Нетфликс“, одби да го прикажува остварувањето низ кино салите во Франција. Публиката го исвирка […]

На овој човек му завидува цел машки род: Страстниот бакнеж со Моника Белучи ги шокираше сите во Кан

На овој човек му завидува цел машки род: Страстниот бакнеж со Моника Белучи ги шокираше сите во Кан

На синоќешното отворање на Канскиот филмски фестивал сите погледи беа насочени кон Моника Белучи. 52-годишната италијанска убавица блесна во креација од Диор. Како дел од својот настап, таа страсно го бакна 38-годишниот водител Алекс Лиц пред премиерното прикажување на филмот „Ismael’s Ghosts“. A post shared by Анна Бонд Anna Bond (@annabondarchuk) on May 17, 2017 […]

Почнува 70. јублејно издание на Канскиот филмски фестивал

Почнува 70. јублејно издание на Канскиот филмски фестивал

Кан по 70-ти пат од денеска ќе биде домаќин на најпознатиот и најпрестижниот фестивал на филмската уметност, јави дописникот на МИА од Париз. Со фестивалската церемонија повторно ќе раководи италијанската актерка Моника Белучи. Фестивалот ќе го отвори новиот филм на режисерот Арно Деплешен, „Les Fantômes d’Ismaël“ („Духовите на Исмаил“), а за престижната „Златна палма“ ќе […]

Клаудија Кардинале заштитно лице на јубилејното издание на „Кан“

Клаудија Кардинале заштитно лице на јубилејното издание на „Кан“

Организаторите на 70-то издание на Меѓународниот филмски фестивал во Кан, којшто годинава се одржува од 17 до 28 мај, соопштија дека заштитно лице на плакатот на фестивалот ќе биде италијанската глумица Клаудија Кардинале. Станува збор за стилизирана фотографија направена во Рим во 1959, каде глумицата стои на еден покрив, на којашто таа е „радосна, слободна […]

Алмодовар претседател на жирито на Канскиот филмски фестивал

Алмодовар претседател на жирито на Канскиот филмски фестивал

Шпанскиот режисер Педро Алмодовар, кој ја доби канската награда за режија во 1999 година за филмот „Се за мојата мајка“, ќе претседава со жирито на 70-от Филмски фестивал во Кан, што ќе се одржи од 17 до 28 мај, објавија организаторите. Како што јави дописникот на МИА од Париз, ова е првпат во историјата на […]

Златната палма за Кен Лоч

Златната палма за Кен Лоч

Годинешната Златна палма на 69-от Меѓународен филмски фестивал од Кан, меѓународното жири во Кан, на чело со австралискиот режисер Џорџ Милер му ја додели на режисерот Кен Лоч за филмот „Јас Даниел Блејк“, јавува дописникот на МИА од Париз. Кен Лоч со тоа влегува на листата на двојни наградени со најпрестижното филмско признание -Златната палма. […]

„Сиераневада“ во официјалната програма на Канскиот фестивал

„Сиераневада“ во официјалната програма на Канскиот фестивал

Филмскиот проект „Сиераневада’’ во режија на Кристи Пуиу на 12 мај во 15:30 часот ќе биде премиерно прикажан во салата Лимиер во официјалната програма на годинашниот Кански филмски фестивал. „Сиераневада’’ е копродукција меѓу Романија, Франција, Хрватска, Македонија и БиХ. Македонија учествува со малцински финансиски удел, а ко-продуцент е Лабина Митевска од продуцентската куќа Сестри и Брат Митевски. Како што […]

Кирстен Данс и Ванеса Паради во жирито на Канскиот филмски фестивал

Кирстен Данс и Ванеса Паради во жирито на Канскиот филмски фестивал

Актерките Кирстен Дунс и Ванеса Паради, актерот Доналд Сатерланд и режисерот Арно Деплешен ќе бидат во жирито на 69. Меѓународен филмски фестивал во Кан, соопштија организаторите. Во жирито, со кое претседава австралискиот режисер Џорџ Милер, уште ќе бидат и италијанската режисерка Валерија Голино, младиот унгарски режисер Ласло Немаш, данскиот актер Мадс Микелсен и иранската продуцентка […]

ВИДЕО: Макeдонска продукција првпат дел од главната програма на Канскиот филмски фестивал

ВИДЕО: Макeдонска продукција првпат дел од главната програма на Канскиот филмски фестивал

Македонската продуцентска куќа „Сестри и Брат Митевски“, како копродуценти на романскиот филм „Сиера Невада“ на познатиот режисер Кристи Пуиу, ќе биде дел од официјалната главна програма на 69. Кански филмски фестивал. – Оваа соработка и го носи на Македонија првото учество во главната програма на Канскиот филмски фестивал. – Ова е голем ден за македонската […]

Режисерот Џорџ Милер претседател на жирито на 69-от фестивал во Кан

Режисерот Џорџ Милер претседател на жирито на 69-от фестивал во Кан

Режисерот на четирите филмови од серијата „Mad Max“, Џорџ Милер но исто така и на филмот за деца „Бејб“ приказна за едно прасенце, ќе претседава со 69-то издание на Меѓународниот филмски фестивал во Кан. Годинашниот филмски фестивал во Кан се одржува од 11 до 22 мај. За разлика од претходните претседатели на фестивалот, браќата Етан […]