kanski festival

Култура

Во Кан денеска ревија на филмови и награда во чест на Димитар Николов-Таки

А1он
Во хотелот „Идн“ во Кан денеска во рамки на Канскиот филмски фестивал ќе се одржи ревија од победнички кратки остварувања од „Мобил фестивал“- Меѓународниот фестивал
Магазин

Отворен 74. Меѓународен филмски фестивал во Кан

А1он
Јужнокорејскиот режисер Бонг Џун-хо, Американците Спајк Ли и Џоди Фостер и Шпанецот Педро Алмодовар го отворија 74. Меѓународен филмски фестивал во Кан. – Конечно сме
Магазин

Во Кан вечерва почнува 74-от Меѓународен филмски фестивал

А1он
Во Кан вечерва почнува 74-то издание на Меѓународниот филмски фестивал, на којшто за Златната палма ќе се натпреваруваат 24 филма. Фестивалот ќе биде отворен со
Култура

Кан „едвај чека“ на стартот на филмскиот фестивал по „ужасната“ година

А1он
France 24/AFP, Париз Хотелите со пет ѕвездички се во очекување на полн ек, звукот на музика се одвлекува преку плажата и по „ужасната“ година поради
Култура

На повидок културна битка помеѓу двата најголеми фестивали во Франција филмскиот во Кан и театарскиот во Авињон, кои треба да се одржат во исто време

А1он
Организаторите на филмскиот фестивал во Кан, одлучија своето издание во 2021 година да го одложат од мај во јули, поточно од 6 до 17 јули,
Култура

Агенцијата за филм застапена со е-павилијон на Филмскиот маркет на Канскиот фестивал

А1он
Филмскиот маркет на престижниот Кански филмски фестивал – Marché du Film, по прв пат годинава се одвива виртуелно поради пандемијата со Ковид-19. Агенцијата за филм
Магазин

Кога сфати дека сите гледаат во нејзините голи гради, бразилската манекенка воодушеви со реакцијата

А1он
Бразилската манекенка Фернанда Лиз на црвениот тепих на филмскиот фестивал во Кан прошета во раскошна креација која во еден момент се спушти толку многу што