Ракомет

Штербик голман на колото во Лигата на шампионите

Штербик голман на колото во Лигата на шампионите

Голманот на Вардар Арпад Штербик беше најзаслужен за победата над шведскиот шампион Кристијанштад (32:29) извојувана вчеравечер во Скопје во рамките на последното коло од групната фаза во Лигата на шампионите. Признание за одличната партија на Штербик кој натпреварот го заврши со 19 одбрани стигна од ЕХФ ТВ. Штербик влезе во идеалниот тим на колото во […]

Радичевиќ меѓу ѕвездите, Лејно и Илина во ТОП изборите на ЕХФ

Радичевиќ меѓу ѕвездите, Лејно и Илина во ТОП изборите на ЕХФ

Првпат откако настапува за Вардар, Белорусинката Дијана Илина го сврти вниманието на ЕХФ, и беше ставена во изборот за еден од петте најдобри голови на колото покажувајќи го нејзиниот квалитет. Во еден од изборите се најде и Јованка Радичевиќ, и Амандин Лејно. Десното крило на Вардар, Јованка Радичевиќ постигна девет голови на дуелот со Турингер […]

Гонзалес: Горд сум на моите играчи

Гонзалес: Горд сум на моите играчи

Тренерот на Вардар, Раул Гонзалес по завршувањето на групната фаза од ракометната Лига на шампионите и освоеното прво место изрази задоволството од досегашниот настап на „црвено-црните“. Вардар вчера во последното коло од Б-група го победи Кристијанштад со 32:29 за потврда на лидерската позиција. – Знаевме дека играат брз ракомет и дека ќе имаме проблеми со […]

Вардар со победа го потврди првото место во групата и пласманот во четвртфиналето од ЛШ

Вардар со победа го потврди првото место во групата и пласманот во четвртфиналето од ЛШ

Ракометарите на македонскиот првак Вардар попладнево во рамките на 14.коло од групата Б во СЦ „Јане Сандански“ го совладаа со 32:29 (17:13) Кристијанштад и со тоа го потврдија првото место во групата и пласманот во четвртфиналето. Ова беше последниот натпревар од групната фаза од Лигата на шампионите и сега следуваат нок аут дуелите, а „вардарци“ […]

Червар не е веќе селектор на македонската ракометна репрезентација

Червар не е веќе селектор на македонската ракометна репрезентација

Ракометната федерација на Македонија (РФМ) попладнево преку соопштение го објави крајот на соработката со селекторот Лино Червар, кој ја одбра хрватската селекција, пред македонската. Червар имаше договор со РФМ и тој е раскинат по нецела година или нешто повеќе од три години пред тој да истече. Соопштението од РФМ го пренесуваме во целост. По завршувањето […]

Вардар групната фаза ја завршува со дуел дома против Кристијанштад

Вардар групната фаза ја завршува со дуел дома против Кристијанштад

Македонскиот ракометен шампион Вардар попладнево го игра последниот натпревар од групната фаза од Лигата на шампионите. Во Скопје гостува екипата на Кристијанштад. „Црвено-црните“ со досега освоените 18 бодови го обезбедија првото место во групата што значи дека ќе бидат слободни во осминафиналето и директно ќе играат во четвртфиналето. За гостите од Шведска еден бод ќе […]

Радичевиќ: Без разлика на ривалот во четвртфиналето, работите зависат од нас

Радичевиќ: Без разлика на ривалот во четвртфиналето, работите зависат од нас

Ракометарките на македонскиот шампион ЖРК Вардар со победата над Турнингер остварена вчера во последното коло од групата во Главната фаза го освоија првото место во групата 1 од Лигата на шампионите и во четвртфиналето ќе играат против четвртопласираната екипа од групата 2. ЖРК Вардар по двата пораза ја прекина серијата неуспеси и со победа од […]

Охрид се врати на врвот на табелата во Супер лигата

Охрид се врати на врвот на табелата во Супер лигата

Ракометарите на Охрид синоќа постигнаа победа на гостувањето во Прилеп над истоимената екипа со 33:27 во натпревар од 16. коло од Супер лигата. Со новите три бодови охриѓани се вратија на првото место на табелата. Најефикасен кај победникот беше Крсте Андоновски со 11 голови. На вториот натпревар одигран вчера Еурофарм Работник – Радовиш 36:25. На […]

ЖРК Вардар со победа над Турингер го освои првото место во групата

ЖРК Вардар со победа над Турингер го освои првото место во групата

Ракометарките на ЖРК Вардар со победата попладнево против Турнингер од 36:26 (19:12) го освоија првото место во групата 1 од главната фаза од Лигата на шампионите и во четвртфиналето реваншот ќе го играат на домашен терен. На денешниот натпревар против Турингер „вардарки“ почнаа силно и по десетина минути игра имаа водство од 7:2 со што […]

Работник Еурофарм убедлив во дуелот со Радовиш

Работник Еурофарм убедлив во дуелот со Радовиш

Ракометарите на Работник Еурофарм ја постигнаа 11.та победа во Супер лигата откако попладнево на домашен терен ја совладаа екипата на Радовиш со високи 11 голови разлика – 36:25. Со оваа победа Работник Еурофарм се изедначи со бројот на бодови со второпласираниот Охрид. Двете екипи имаат по 34 бодови. Последниот натпревар од 16.коло вечерва од 19 […]

ЖРК Вардар домаќин на Турингер во последното коло од главната фаза во Лигата на шампионите

ЖРК Вардар домаќин на Турингер во последното коло од главната фаза во Лигата на шампионите

Ракометарките на Вардар попладнево го играат последниот натпревар од главната фаза од Лигата на шампиони во групата 1. Во Скопје гостува германскиот тим Турнингер, екипа која ЖРК Вардар во првиот натпревар ја победи на гости со 31:29. Дуелот се игра во СЦ „Јане Сандански“ со почеток во 17:30 часот. Овој натпревар воедно ќе биде и […]