Заврши и вториот дел од прогласувањето на кралот Чарлс Трети за крал на Обединетото Кралство

Од:

Заврши вториот од двата дела на церемонијата за прогласување на кралот Чарлс Трети за крал на Обединетото Кралство. Прогласувањето на новиот монарх беше проследено со топовски поздрави.

Текстот на прогласот се чита на глас и во Лондон и во другите главни градови во рамките на Обединетото Кралство – Единбург, Белфаст и Кардиф.
Главниот проглас беше прочитан во јавноста првпат од страна на Жартиера Кралот на оружјето од балконот со поглед на Фририскиот двор во Сент Џејмс.

Толпата се собра надвор за да ја гледа значајната пригода, слушајќи ја изведбата на Боже чувај го кралот и три радосни извици, кои му се упатени на новиот монарх.

За време на неговата изјава, кралот вети дека ќе го следи „инспиративниот пример“ на неговата мајка. Тој рече дека смртта на неговата мајка, кралицата Елизабета Втора е „ненадоместлива загуба“.

– Почитувани лордови, дами и господа, моја тажна должност е да ви ја објавам смртта на мојата сакана мајка, кралицата. Знам колку длабоко вие и целата наша нација, и мислам дека целиот свет тагува со мене за непоправлива загуба која ја преживеавме, изјави кралот Чарлс.

– За мене најголема утеха е да знам за сочувството што толку многу луѓе им ги изразија на мојата сестра и на моите браќа. И што знам дека целото наше семејство може да смета на таква силна наклонетост и поддршка, рече претходно монархот.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

И кралицата Камила зема одмор и повремено се повлекува од должностите

А1он

На кралот Чарлс му бил дијагностициран рак

Чарлс III допатува во приватната повеќедневна посета на Романија

Чарлс III е крунисан за крал: „Да живее кралот“ одекнуваше низ Вестминстерската опатија

Горан Наумовски

За време на крунисувањето, Чарлс ќе ја носи облеката што ја носеле неговите претходници

Лондон е подготвен за спектакл каков што не е виден во последните 70 години

Горан Наумовски