carls

Свет

Чарлс III е крунисан за крал: „Да живее кралот“ одекнуваше низ Вестминстерската опатија

А1он
Чарлс III е крунисан за крал. На главата ја има круната на Едвард. „Да живее кралот“, одекнуваше низ Вестминстерската опатија. Сопругата на Чарлс, Камила, исто
Свет

Лондон е подготвен за спектакл каков што не е виден во последните 70 години

А1он
По сите проби и планирања, церемонијата на крунисување на новиот британски монарх ќе биде можност целиот свет да биде сведок на спектакуларен историски настан. Во
Свет

Принцезата Беатрис ќе го заменува кралот Чарлс III во некои од неговите должности

А1он
Со смртта на кралицата Елизабета Втора, многу работи се менуваат кај членовите на британската монархија. Покрај тоа што сите наследници се приближија чекор поблиску до
Свет

Заврши и вториот дел од прогласувањето на кралот Чарлс Трети за крал на Обединетото Кралство

А1он
Заврши вториот од двата дела на церемонијата за прогласување на кралот Чарлс Трети за крал на Обединетото Кралство. Прогласувањето на новиот монарх беше проследено со
Свет

(ВИДЕО) Првпат во историјата прогласувањето на британски крал ќе се емитува на телевизија

А1он
Кралот Чарлс денеска ќе ја подотвори кралската завеса, со оглед на тоа дека неговото прогласување за крал по првпат се емитува на телевизија. Тоа е