Затворени училишта и владини канцеларии во Иран поради песочна бура

Од:

Уште една песочна бура го погоди Техеран и затвори училишта и државни канцеларии, јавија денеска локални медиуми.

Се наведува дека квалитетот на воздухот е многу лош, има високо загадување од прашина. Станува збор за трета силна песочна бура што го погодува Иран од средината на април.

Минатата недела исто така се затворија училишта во Техеран и во други провинции поради слични песочни бури. За првпат денеска се затворени и канцеларии на Владата.

Техеран спаѓа меѓу најзагадените градови во светот. Во западниот дел на земјата, чести се затворањата на училишта и деловни згради поради песочни бури.

Десетици летови вчера беа откажани или одложени на аеродромите во западен Иран.

Кај соседот Ирак, поради песочни бури, најмалку осум од април, илјадници луѓе побараа помош во болници со тешки респираторни проблеми, а најмалку едно лице почина.

Во Сирија, најмалку три лица ги изгубија животите поради песочната бура.

Експертите сметаат дека лошите државни политики, опустинувањето, ниското ниво на вода, како и климатските промени, се одговорни за честите песочни бури во изминатиот период, како и нивниот интензитет.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ОН: За три месеци во Иран извршени над 100 смртни казни

Ана Ололовска

Американски воен брод истрела предупредувачка ракета над ирански брод

А1он

Се урна борбен авион во Иран

Ана Ололовска

Пред крај изградбата на ѕидот на турско-иранската граница

Ана Ололовска

Иран соопшти за пуштање нова центрифуга за збогатување ураниум

Ана Ололовска

Иранскиот генерал Хајдари му се закани на Израел: Една грешка и ќе го срамниме Тел Авив

Ана Ололовска