Захарова: Западот се преправа дека не го гледа вадењето органи од загинатите украински војници

Од:

Меѓународните структури се преправаат дека не ги забележуваат извештаите за вадење органи на мртви украински војници во Херсон.

Ова го изјави на својот брифинг портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

Таа додаде дека овие операции бараат учество на голем број експерти и трошоци.

„Податоците за вадењето органи во Украина изгледаат доста забележливи и бараат итни меѓународни напори за следење и преземање соодветни мерки“, нагласи Захарова.

Претходно, претставник на руските безбедносни сили, повикувајќи се на извор во медицинските установи во Херсон, изјави дека вработените во Украинската државна служба за медицина при катастрофи, која е дел од Министерството за здравство на Украина, тајно ги отстрануваат органите од телата на Украински војници за трансплантација во воената болница во Херсон, криејќи ги овие факти од семејствата на загинатите.

– Ова не е првпат предмет на новинарски истраги да биде активното ширење на илегалната трансплантација во тие области… Тоа е вистински бизнис во воените конфликтни зони што е многу профитабилен за оние кои се занимаваат со него. Постоењето на оваа страшна, крвава работа, се разбира, не е возможна без покровителство на највисоко државно ниво. Ова не е случајно. Проблемот со трговијата со луѓе во Украина постои долго време и постојано е во центарот на вниманието на луѓето на ОН тело за права“, истакна Захарова.

Како што наведе таа, неодамнешните набљудувања на Комитетот за правата на детето (октомври 2022) и Комитетот за елиминација на дискриминацијата врз жените (ноември 2022) ја истакнаа високата стапка на трговија со жени и деца во таа земја со цел сексуална експлоатација. Захарова истакна дека од крајот на 1990-тите, во медиумите има тврдења дека граѓаните на Украина со ниски примања биле принудени да ги продаваат своите внатрешни органи за да ја подобрат својата финансиска состојба.

Би можело да ве интересира

„Забраната за влез на автомобили со руски регистарски таблички во земјите на ЕУ е нацизам“

Објавен таен документ: Ова се целите на САД во Украина

Министрите за надворешни работи на ЕУ на состанок во Киев

„Идиоти“, „високорангирани морони“ и „уште една будала“

Катерина Ѓуровски

Синот на Пригожин се обидува да го преземе Вагнер

Катерина Ѓуровски

Колку чини војната во Украина – ден на бојното поле Америка го плаќа со 86 милиони долари