Захарова: Русија и САД се на работ на директен конфликт

Од:

Опасна и кратковидна политика на Вашингтон ги доведе САД и Русија на работ на директен конфликт, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

Портпаролот на американскиот Стејт департмент Нед Прајс изјави дека Русија е виновна за влошувањето на американско-руските односи. Захарова одговараше на она што го кажа Прајс, пишува руската новинска агенција ТАСС.

„Ја повикуваме администрацијата на Бајден трезвено да ја процени ситуацијата“

САД не само што финансиски и со оружје го поддржуваат неонацистичкиот режим во Киев, туку и го зголемуваат своето воено присуство на теренот. Ова е опасна и кратковидна политика што ги доведе САД и Русија на работ на директен конфликт. Москва ја повикува администрацијата на Бајден трезвено да ја процени ситуацијата. Се надеваме дека ќе не слушнат во Вашингтон, иако засега нема причина за оптимизам“, рече Захарова.

Би можело да ве интересира

Русија бара од Северна Кореја муниција во замена за храна, тврди САД

Горан Наумовски

„Гардијан“: Протекоа тајни документи за руската сајбер група „Вулкан“

Горан Наумовски

Пукање на колеџ во Северна Каролина, напаѓачите се во бегство

Два воени хеликоптери Black Hawk се урнаа во САД, при што загинаа девет

(ВИДЕО) Пјонгјанг испраќа 50.000 специјалци да им помогнат на Русите во Украина

(ВИДЕО) Уште еден воз со опасни хемикалии излета од шините во САД, градот Рејмонд е „под клуч“

Горан Наумовски